تبلیغات
وبلاگی با اطلاعات مفید مفید - ‪ ۱۷۹‬نفر در حوادث غیرمترقبه پنج ماهه امسال در كشور جان باختند

بسم الله الرحمن الرحیم

وبلاگی با اطلاعات مفید مفید
  به  وبلاگی با اطلاعات مفید مفید  خوش آمدید. _____امیدوارم لذت برده باشید


¿‪ ۱۷۹‬نفر در حوادث غیرمترقبه پنج ماهه امسال در كشور جان باختند

مدیركل ستاد حوادث وسوانح غیرمترقبه‌كشور با تاكیدبراینكه برنامه‌ریزی صحیح اثرات حوادث را تا ‪ ۱۰‬درصد كاهش می‌دهد، گفت : ‪ ۱۷۹‬نفر در حوادث غیر مترقبه پنج ماهه امسال در كشور جان باختند.

به گزارش روزدوشنبه خبرنگار ایرنا، "حسین باقری" افزود: در پنج ماهه نخست سال گذشته ‪ ۲۱۹‬نفر در حوادث غیرمترقبه درسطح كشورجان خود را از دست دادند.

وی در"كارگاه آموزشی حوادث طبیعی و مدیریت بحران ویژه روسای شوراهای اسلامی شهرهای استان تهران" گفت: مجموعه ستادحوادث تهران درردیف استان‌های اول كشور است و در امر آموزش جزو استان‌های فعال است .

وی تصریح كرد: سیرصعودی حوادث در دنیا زیاد است و دست اندازی بشر به طبیعت و عوامل مادی ومعنوی و فیزیكی كه‌باعث شده این حوادث هم از نظر كمی و كیفی افزایش یابد، مسوولان جهانی را بر آن داشته كه فكری اساسی كنند.

وی افزود: كشور ماهم ازاین قاعده مستثنی نیست و متاسفانه شاهدافزایش حوادث در پنج ماهه اول امسال بوده‌ایم.

به گفته وی، در همین مدت ‪ ۱۲۷‬مورد سیل ، ‪ ۴۵‬مورد آتش سوزی و ‪ ۲۷‬مورد توفان در كشور گزارش شده است.

وی گفت: این در حالی است كه تا پایان مردادماه سال گذشته ‪ ۵۵‬مورد سیل ، ‪ ۱۸‬مورد آتش سوزی و ‪ ۱۷‬مورد توفان اتفاق افتاد.

مدیركل ستاد حوادث وسوانح غیرمترقبه‌كشور افزود: دربرخی مواردآتش‌سوزی از نظر كیفیت و دامنه وسیعتر بوده و به‌سبب بی‌احتیاطی، برخی جنگل‌هاتا یك هفته سوخته و برخی از آنها هنوز هم درحال سوختن است.

باقری گفت : توفان گونو، جزو برنامه‌های پیش بینی شده حوادث ما نبود، اما با تدابیرخوب مسوولان ذیربط از میزان خسارات آن تا حد زیادی كاسته شد.

وی افزود: ‪ ۲۰‬هزار فروند شناور در حاشیه تحت تاثیراین توفان در ساحل قرارداشت كه تنها به سه فروند از آنها آسیب رسید.

به گفته وی، صاحبان دو فروند از این شناورها به‌تذكرات توجه نكردند و برای یك فروند دیگر از شناورها كه دچارحادثه شد نیز امكان جابجایی نبود.

مدیركل ستادحوادث وسوانح غیرمترقبه‌كشورتاكیدكرد: سیكل توزیع اعتبارات از روش "بازسازی محوری" باید خارج شده و هزینه در امر پیشگیری انجام شود.

باقری گفت: هر مقدار در امر پیشگیری هزینه شود، سرمایه‌گذاری است و از آن میلیاردها تومان بهره‌برداری و استفاده خواهیم كرد.

وی افزود: امسال در سال تجهیز ستادحوادث، ساختار لایحه سازمان مدیریت و بحران كشور مورد تصویب قرار گرفت و سطح تشكیلاتی ستاد حوادث استان‌ها از "گروه" به "اداره‌كل" ارتقا یافت كه ابلاغ شده است.

وی با بیان اینكه امسال پس از ‪ ۲۷‬سال از انقلاب ، برای نخستین بار یك مقام رسمی كشور در خصوص حوادث موضعگیری كرد، گفت: رییس جمهور باموضع‌گیری صریح راجع به حوادث، انتظارات خود را بیان داشت.

وی تاكید كرد: رییس جمهور در اظهارات خود به صراحت اعلام كرد كه سیل گلستان قابل پیشگیری بود.

باقری گفت: تمام تلاش‌های انجام شده و آموزش‌های ارائه شده ‪ ۱۰‬درصد كار است، ‪ ۹۰‬درصد آن شیوه‌هایی است كه مسوولان اجرایی استان‌ها باید از مسوولان حوادث كه كار میدانی می‌كنند، انجام آن را بخواهند.

به گفته وی، از مجموع ‪ ۴۱‬حادثه غیرمترقبه‌ای كه سالانه در جهان رخ می دهد، ‪ ۳۳‬مورد آن در ایران اتفاق می‌افتد.

وی اظهارداشت: زلزله سومین حادثه‌دنیاست ولی از نظر تلفات در رده اول قرار دارد بطوری كه ‪ ۹۸‬درصد تلفات انسانی نیز ناشی از زلزله است .

وی با تاكید بر راه‌اندازی سوله‌های بحران درسطح كشور گفت: هم‌اكنون ‪۹۰‬ مورد از سوله‌های بحران در تهران بازسازی شده است.

وی تصریح كرد: علاوه‌برایجاد فضای سبز، باید پیشگیری ومقابله باحوادث و بلایای طبیعی نیز از شهرداران خواسته شود و در دستور كار شوراهای اسلامی شهرها قرار گیرد.

به‌گفته‌وی سهم اعتباری ستادحوادث وسوانح غیرمترقبه كشور یك درصد بوده است و امسال در لایحه بحران كشور ‪ ۱/۵‬درصد پیشنهاد شده كه هنوز به تصویب نرسیده است.

مدیر كل ستاد حوادث وسوانح غیرمترقبه كشورافزود: سالانه بین ‪ ۵۰‬تا ‪۷۰‬ درصد از مجموع ‪ ۱۵‬هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی كشور، بر اثر وقوع حوادث غیرمترقبه از دست می‌رود.

باقری گفت: امر آموزش ، توجه به بیمه همگانی در حوادث ، ایجاد فرهنگ ایمنی، روابط و ضوابط مقررات ساخت وساز و ارزیابی اقدامات شوراهای اسلامی برای كاهش بلایای طبیعی از مهمترین اقداماتی است كه‌بایدانجام شود تا بلكه بخشی از اثرات حوادث كاهش یابد.

"معرفی مخاطرات بلایای طبیعی"، "زلزله‌وآنالیزریسك آن دراستان تهران"، "سیل و پیامدهای ناشی از آن" و "اصول و مبانی مدیریت بحران در شهرها" از موضوعات این كارگاه آموزشی یك روزه بود.

نوشته شده در سه شنبه 13 شهریور 1386 و ساعت 01:09 ق.ظ توسط : سعید
ویرایش شده در - و ساعت -کلیک کنید ( منوی زیبا) وبلاگم